Почетна / МК Сцена / Видео | Ново оро на македонскиот зурлаџија Џељо Дестановски

Видео | Ново оро на македонскиот зурлаџија Џељо Дестановски

Го нарекуваат неуморниот македонски музичар, во моментов е еден од  најпознатите зурлаџии кај нас и уметник кој соработува скоро со сите пејачи и групи во Македонија. Џељо Дестановски, кој е дел и од ансамблот „Танец“, сними видеоспот за неговото ново оро „Малеш”.

Посебен печат на ова оро даваат звуците на зурлата и кавалот, двата омилени инструменти на Дестановски. Музиката е на самиот Џељо, снимена во студиото на Горан Мирковски, а аранжманот го направи неговиот колега Дарко Илиевски, кој заедно со Златко Димитријоски, тамбура, се и специјални гости во видеозаписот снимен на сцената на “МОБ” од „Арт Студио”.

Дестановски освен што периодов е ангажиран со промоцијата на најновото оро, за љубителителите на убавиот народен мелос најавува и многу настапи во и надвор од Македонија.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео | По одличните кавери, Acoustic Division оди на Макфест 2019

Нова, интересна преработка на познатата “Јако, јако” на поп пејачот Лозано. Новата верзија е дело …