Почетна / Филм / Петок на Телма со бразилски крими филм, номиниран за Оскар

Петок на Телма со бразилски крими филм, номиниран за Оскар

“Cidade de Deus” (Божји град) – петок, 16 декември 2022 – 22:15 часот – Телма телевизија

Божјиот град е еден од најсиромашните квартови во Рио, место со самба до зори, убави жени и уличен фудбал но и вооружени пресметки меѓу бандите.

Младиот Рокет единствено сака да избега и да стане професионален фотограф. Филмот беше номиниран за четири награди „Оскар“, a го отсликува подемот на организираниот криминал во предградието Сидаде де Деус („Град на Бог“) во Рио де Жанеиро, помеѓу доцните 1960-ти и раните 1980-ти.

„Ако трчаш, ѕверот те фаќа; ако останеш, ѕверот те јаде“.

Фернандо Меирелес, Катја Лунд ; Улоги: Александар Родригез, Леандро Фирмино, Матеус Нахтергале во бразилскиот крими филм снимен пред 20 години.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

error: Содржината е заштитена!