Почетна / Филм / Oд режисерот на „Halloween“, вечерва доаѓа „Prince of darkness“ на ТВ 24

Oд режисерот на „Halloween“, вечерва доаѓа „Prince of darkness“ на ТВ 24

„Принцот на темнината“ е хорор филм од 1987 година во режија на Џон Карпентер.

По ненадејната смрт на таткото на Калдер (Џеси Лоренс Фергусон), во неговата ќелија е пронајдена стара кутија со клуч. Калдер е последниот игумен на религиозната секта „Заспаните браќа“.

Свештеник наоѓа врата во подрумот на напуштената црква во Лос Анџелес, на која одговара клучот на Калдер, а зад неа, во огромна сала, се наоѓа необичен сад со зелена течност, стар седум милиони години. Оваа супстанца, еманацијата на злото на Земјата (зачуваната суштина на Антихристот, синот на сатаната), била затворена во сад во античко време, а „Заспаните браќа“ биле нејзини чувари.

По прелиминарната подготовка, навечер се вселуваат во старата црква и во неа поставуваат модерна лабораторија.

Истата вечер злото излегува на виделина, а таа вечер е денеска, сабота, 10 декември со почеток во 22.30 часот на ТВ 24.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ексклузивно на МТВ 1 телевизиска премиера на „Кајмак“

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ оваа недела ќе се емитува на Првиот канал на …

error: Содржината е заштитена!