Почетна / Живот / 30-метарска Мајка Тереза на плоштад Македонија!

30-метарска Мајка Тереза на плоштад Македонија!

Плоштадот во Скопје ќе биде збогатен со уште еден грандиозен споменик кој со својата висина ќе ги засени сите досегашни. На поранешната локација на чевларот „Кенан“, предвидена е изградба на 30-метарски споменик на Мајка Тереза. Во новиот план за општина „Центар“ која, веројатно ќе биде преименувана во „Александрија“, стои и дека ќе се гради и подземна сообраќајница до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, која ќе почнува од катната гаража до Беко, а ќе продолжува до „Технометал-Вардар“ на улица „Македонија“. Граѓаните на оваа метропола ќе добијат и нов мост спроти Поштата за панорамското тркало, како и два нови сплава на реката Вардар. Булеварите „Партизански одреди“ и „Илинденска“ на своите краеви ќе добијат кружни текови во чии средини ќе се постават споменици.

 

 

 

 

Chris | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Промовирана книгата „Човекот кој ме хранеше сонце“ од Бети Арсовска

Во Делчево беше промовирана книгата „Човекот кој ме хранеше Сонце“ од роднокрајниот автор Бети Арсовска. …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!