Почетна / Телевизија / МРТ 2 од сега ќе емитува програма комплетно на албански јазик

МРТ 2 од сега ќе емитува програма комплетно на албански јазик

Од четврток (16 април), вториот канал на Македонската телевизија ќе започне со емитување 24 часовна програма на албански јазик. Веќе е познато дека овој канал ќе биде целосно посветен на албанската заедница, како што најави и главната уредничка Мигена Горенка.

Prej nesër, kanali i dytë i Televizionit të Maqedonisë do të fillojë me transmetim 24 orë.
Tashmë dihet se ky kanal është dedikuar për komunitetin shqiptar, që do të thotë nga nesër TVM 2 do të flasë shqip 24 orë.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Државните ТВ на Македонија и Бугарија со меморандум за соработка

Јавните сервиси Македонската радио телевизија и Бугарската национална телевизија потпишаа меморандум за разбирање, со којшто …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!