Почетна / Живот / „Мостови“ за крај на Струшките вечери на поезијата

„Мостови“ за крај на Струшките вечери на поезијата

Во недела, 25 агуст, ќе се одржи последниот ден од Струшките вечери на поезијата 2019, а поетското читање ќе се случува и во понеделник, ден потоа. Годинашното 57. издание на Струшките вечери на поезијата се одржи на различни локации низ Струга и во неколку градови во државата. Фестивалот ќе заврши в недела со манифестацијата „Мостови“ и врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“.

Во продолжение погледнете ја програмата за последниот ден :

Недела, 27.08.2019

10:00 Излет до манастирот Св. Наум со брод
13:00 Разгледување на комплексот
16:30 In Vino Veritas: прогласување на најдобрата песна посветена на виното
20:30 „Мостови”, меѓународно поетско читање и врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци” и „Мостови на Струга”.
-„Мост на поезијата” – Струга
00:00 Прогласување на добитникот на наградата „Енхалон“
-Прес – центар на СВП во Хотел „Дрим“ 

Понеделник, 26.08.2018

12:00 Поетско читање во Кавадарци, комплекс на винарската визба Тиквеш
21:00 Меѓународно поетско читање во Музејот на современа уметност во Скопје

Прилеп
14:00- поетско читање Небрегово-спомен куќа на Блаже Конески
15:00- посета на манастир Трескавец
19:00- 20:30 поетско читање плато пред Центар за култура

Велес
посета на Спомен куќа на Рацин
18:30-19:30 Поетско читање

Куманово
18:30-19:30 Поетско читање- Центар за култура- Куманово

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МБСК и Амбасадата на Бугарија организираа продуктивна средба

Македонско-бугарската стопанска комора и Амбасадата на Р.Бугарија во Македонија со бизнис секторот од двете држави …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!