Почетна / Забава / Евровизија / И Босна се враќа на големата сцена на Евровизија 2025 ?

И Босна се враќа на големата сцена на Евровизија 2025 ?

Судот во Сараево ѝ наложи на Јавната телевизија на Босна и Херцеговина (БХРТ) да го продаде својот недвижен имот за да го исплати долгот кон ЕБУ.
Отстранувањето на големиот недвижен имот на БХРТ е наложено со судска одлука во Босна и Херцеговина.

БХРТ и должи на ЕБУ нешто повеќе од 8 милиони евра. Поради овој долг, јавната телевизија на земјата нема пристап до услугите на ЕБУ од 2018 година и, се разбира, не може да учествува ниту на натпреварот за Песна на Евровизија.
БХРТ поседува девет имоти во вредност од 82 милиони евра. Продажбата на имотот наредена со судска наредба е закажана за 24 септември. Решението е обжалено.

Ако БХРТ го отплати долгот кон ЕБУ, тоа го отвора патот за нејзино враќање на Евровизија.
Босна и Херцеговина дебитираше на натпреварот во 1993 година и оттогаш учествуваше 19 пати, а последниот настап беше во 2016 година. Нивниот најдобар пласман е третото место, на Евровизија 2006 година во Атина.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Србија се откажа, Македонија потврди учество на детска Евровизија

И додека сите земји полека се подготвуваат за големата Евровизија 2025 во Швајцарија, Србија втора …

error: Содржината е заштитена!