Почетна / Телевизија / „Om+“ на Телма : Ешерихија коли и антибиотици кај бебињата

„Om+“ на Телма : Ешерихија коли и антибиотици кај бебињата

Во студија спроведена во Македонија дојдено е до податоци дека во долните дишни патишта на бебиња со респираторни проблеми, присутни се соеви на ешерихија коли отпорни на многу антибиотици. Дали резистентноста на бактериите се јавува во организмот на бебето што прима антибиотик? Колку здрави доенчиња во цревната флора имаат соеви на ешерихија коли отпорни на антибиотици? Дали цревата се главен резервоар на овие бактерии?

На каков начин се пренесуваат низ останатите делови на телото? Дали возраста преставува ризик фактор за транслокација на бактериите? Кога во урина или брис од нос се изолира бактерија ешерихија коли и притоа детето е здраво, потребно ли е лекување со антибиотик? Понеделник 12 часот, гостинка во студиотоna Om+ е Д-р. Горица Попова – микробиолог.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ацо Кабранов: Во Канал 5 примав 60.000 во плико на рака

Доскорешниот уредник на 1ТВ Ацо Кабранов во пост на Фејсбук обзнани дека додека работел во …

error: Содржината е заштитена!