Почетна / Филм / 29 октомври | Стилски криминалистички француски трилер на Телма
Недела, 29 октомври, 2023 година, Телма телевизија - 22.15 часот

29 октомври | Стилски криминалистички француски трилер на Телма

Стилски криминалистички трилер од 70-тите, инспириран од вистински настани, ја раскажува приказната за реалниот судија од Марсеј, Пјер Мишел и неговата немилосрдна крстоносна војна за разбивање на најозлогласената операција за шверц на дрога во историјата: Француската врска.

Марсеј. 1975. Пјер Мишел, млад судија кој дошол од Мец со сопругата и децата, е назначен за судија за организиран криминал. Тој решава да ја нападне Француската врска, мафијашка организација која извезува хероин низ целиот свет.

Не слушајќи никакво предупредување, судијата Мишел оди сам на крстоносна војна против Гаетан Зампа, симболична фигура на околината и недопирлив кум. Но, тој брзо ќе разбере дека, за да добие резултати, мора да ги промени своите методи.

Во режија и ко-сценарио на Седрик Хименез, “Француска врска” е целосно снимена на 35 мм и е европскиот пресврт на „Француската врска“ на Вилијам Фридкин.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1

Една од најуспешните адаптации на познатото Шекспирово дело која нуди исклучително интелигентен и визуелно атрактивен …

error: Содржината е заштитена!