Почетна / Живот / Еко-активистички перформанс во Скопје – The recycling ball walk

Еко-активистички перформанс во Скопје – The recycling ball walk

Во среда (07.06.2023) ќе се одржи еден еко-активистички перформанс од страна на два артисти од странство кои патуваат низ светот. Овој млад номадски пар работат на проект финансиран од Goethe институтот во Македонија. Идејата им е да соберат огромен број на пластичен отпад и да го претворат во една огромна топка од отпад која ќе ја тркалаат низ град. Ова веќе го имаат направено во Приштина пред една година.

Тркалањето на топката ќе започне на ул. Борка Талевски бр. 26 и ќе заврши во близина на Градски Парк каде што ќе се растури и даде на рециклирање.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Објавена книгата „Кој е главен денес“ од Наташа Конц Лоренцути

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и млади „Кој e …

error: Содржината е заштитена!