Почетна / Телевизија / Кој е сѐ замешан во случајот Фени – недела во „Код“ со Лупевска

Кој е сѐ замешан во случајот Фени – недела во „Код“ со Лупевска

 

29 април, недела – “Код” го истражува случајот за кавадаречки Фени

 

Контровезрите околу металуршкиот комбинат “Фени Индустри” не запираат – Казахстанците од Kунико под истрага но во чии раце е сега комбинатот? Бахамци,Грци или Швајцарци? Кои се казахстанските олигарси со белгиски пасоши: Александер Мачкиевич, Паток Чодиев и Алијан Ибрагимов, кои стојат зад поранешниот сопственик на Фени – холандски Кунико.

 

 

Како казахстанската тројка, сомничена за перење пари, корупција, мито и даночни затајувања поминала низ филтерот на македонските власти? Што правеле УЈП, Финасиската полиција, Управата за финансиско разузнавање, кога се извлекувале милиони од продаден, а ненаплатен фероникел?

 

 

Транспаренси обвинува за штетен договор, Заев тврди дека поранешен директор на УБК бил главен за рудата. “Код” во потрага по одговорите кој сѐ и како е замешан во случајот ФЕНИ. Гледајте во nедела 19.15 часот на Телма.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео | Царовска во „360 степени“ за скандалот со пензискиот фонд

Во „360 Степени“ на ТВ Алсат вечерва (8.2.2019 г.) од 22:00 часот – интервју со …