Почетна / Забава / Евровизија / Швајцарија ги одбра деветте финалисти

Швајцарија ги одбра деветте финалисти

 

Националното финале на Швајцарија ќе биде одржано на 15. декември, но сепак тие нема да бидат првите што ќе ја одберат првата песна за Евровизија 2013. Всушност, Белорусија своето национално финале ќе го има на 7. декември, но нивните песни се уште не се објавени.

 

 

Како и минатата година, оваа земја повторно се одлучи за истиот метод на избирање на песни. Всушност, четири песни беа избрани од германско-јазичната телевизија SF, три од француско-јазичната телевизија RTS и две од италијанско-јазичната телевизија RSI, со оглед на тоа што во земјата тоа се трите официјални јазици. Слушнете ги деветте песни и одлучете која треба да ја добие картата за Малме:

 

1. Anthony Bighead – Do the monkey

 

2. Heilsarmee – You and me

 

3. Jesse Ritch – Forever & a day

 

4. Melissa – The point of no return

 

5. Ally – Catch Me

 

6. Chiara Dubey – Bella Sera

 

7. Carrousel – J’avais rendez-vous

8. Nicolas Fraissinet – Lève-toi

 

9. Nill Klemm – On My Way

 

 

 

 Боби Китанов | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Слушнете ја песната со која наши композитори ќе одат на Евровизија

Поради тоа што МРТ втора година по ред се откажа од учество на најголемиот светски …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!