Почетна / Сапуници / Турската акциона серија “Крв и солзи” од среда на Алфа

Турската акциона серија “Крв и солзи” од среда на Алфа

 

Крв и солзи – од понеделник до петок на Алфа во 22.15 часот

 

Од среда во 22.15 часот на Алфа започнува нова турска серија, насловена како “Крв и солзи”. Крв и солзи” е турска криминалистичка серија, која ја споредуваат со популарната “Долина на волците”, но овде наместо Полат имаме нов херој, Сердар. Серијата се здоби со голема контроверзност меѓу турската публика, па дури и продуцентот беше уапсен поради снимени и емитувани сцени во кои има богохулење и во кои пророкот Мухамед е претставен на погрешен начин. Во Турција се уште се снимаат и емитуваат нови продолженија на оваа акциона драма.

 

 

Содржина:

Ова е приказна која доаѓа од југоисточниот дел на Турција каде што секој ден има лоши вести, крв и солзи поради многуте терористички акции на групи кои доаѓаат надвор од границите на тој регион. Тие терористи сметаат дека ги поседуваат тие територии, киднапираат, силуваат, а целта им е уривање на турската држава. Но, и покрај таквата судбина која го снашла народот, младите што живеат тука се полни со љубов и родољубие за својата земја. Војници и луѓе се мета на оружјето на омрзата секој ден. Многу љубовни приказни завршиле уште пред да бидат почнати. Тагата расте уште повеќе заради предавствата и платениците.
Оваа приказна, оваа судбина на неговите сонародници сака да ја оконча командант Сердар кој ја дели истата судбина – и љубовна и патриотска. Тој сака мирот и пријателството да залвладеат наместо омразата и вековните оружени битки. Неговата идеја и намера ќе започнат да ја следат многу други млади луѓе и најавуваат дека се подготвени да одат до крај само за да ја запрат оваа трагична судбина.

 

Но, коммандантот Сердар има и една лична приказна и причина поради која го става својот живот на коцка во многу смртоносни ситуации. Тој е во потрага по својата сестра која е грабната од терористите. Додека е во потрага по Зехра, неговата сестра, и додека го изложува својот живот на ризик, тој се заљубува во девојка која е на страната на непријателите. Тоа е девојка со која израснал заедно, но од која војната го разделила. Во една таква ситуација, љубовта и страста се судираат со омразата и државните непријатели.

 

Кој ќе биде победник во оваа битка? Кој ќе биде поразен во триаголникот на љубовта? Кој ќе го запре огнот на насилството, а кој ќе го сочува огнот на љубовта?

Улоги: Mert Kılıç (Сердар), Dilara Büyükbayraktar (Наза), Mehmet Korhan Fırat (Шахин), Bora Karakul (Девран), Merve Akaydın (Асли) и др.

 

 

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од сега, турската серија на Алфа ќе се емитува во 23 часот

Од денеска, телевизија Алфа го менува терминот на емитување на турската надсинхронизирана серија. Приказната за …

error: Содржината е заштитена!