Почетна / Забава / Евровизија / Видео | Шведска со „Херои“ е новиот евровизиски победник

Видео | Шведска со „Херои“ е новиот евровизиски победник

 

Шведска е победник на Евровизија 2015

 

Шведска е новиот победник на големиот музички натпревар Евровизија. Швеѓанецот Монс Зелмерлов со песната „Херои“, победи на Евросонг 2015, што се одржа во Виена, Австрија.  Второто место го освои Русија, а третото Италија.

 

 

За време на гласањето, Русија беше водечка на ранг листата, се’ до последните 10 минути кога Шведска го превзеде тронот. Шведска освои 365 поени, Русија 303, а Италија 292

Швеѓанецот успеа да триумфира со песна која наликува на познатиот хит “Lovers on the sun” на Дејвид Гета. Настапот на Шведска ја привлече европската публика и поради иновативните анимациски ефекти.

 

 

Македонија и оваа година не беше дел од големото финале. Даниел Кајмакоски не успеа да избори пласман за финале.

 

Дани | ТВ Пакет

 

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!