Почетна / Филм / Телма со циклус саботни филмови за солидарност со бегалците

Телма со циклус саботни филмови за солидарност со бегалците

петок, 13.мај, 22.15 часот – “Redemption day”

Капетанот Бред Пакстон, американските маринец, само што се врати дома по завршената мисија. Неговата сопругата Кејт е киднапирана од терористичка група додека работи во Мароко. Тој е принуден повторно да оди во акција, во смела и смртоносна операција за да ја спаси жената што ја сака.

сабота, 14.мај, 19.45 часот – “Everything gone green”

Капиталистичка комедија која го поставува прашањето – кога е навистина „доволно“? Рајан, добродушен мрзливец, е искушуван во шема за перење пари додека работи за лотарија. Тој станува дел од шема за перење пари, а потоа му е тешко да купи среќа со своите незаконски стекнати пари.

 

Во меѓувреме, неговиот пријател-хипик, на нелегален начин ги открива радостите на капитализмот. Неговиот брат станува богат, со пари, но без етика, а татко му ја губи работата, но наоѓа профит надвор од системот.

сабота, 14.мај, 22.15 часот – “Welcome to Germany” (филм за солидарност со бегалците)

Неодамна пензионираната учителка Анџелика одлучува, против волјата на нејзиниот скептичен сопруг Ричард, да прими бегалец.

Набргу потоа, младиот Нигериец Диало се преселува во домот на Хартман, и настанува виор од компликации. Овие настани не само што ги нарушуваат животите на возрасните деца на Ангелика и Ричард, Филип и Софи; тие, исто така, го ставија на тест својот брак, како и шансите на Диало за интеграција. И покрај целиот хаос, преовладува надежта дека семејството ќе ја врати стабилноста, довербата и мирот – како и остатокот од Германија.

недела, 15. мај, 19.45 часот – “Spaceman”

Вистинска приказна за животот на поранешниот бејзбол играч Бил, наречен Спејсмен, по завршувањето на неговата спортска кариера. Запознајте го човекот, на кој ексценричното однесување не му беше непознато ниту на теренот, уште помалку во приватниот живот.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Саботна филмска ноќ на Телма со скандинавска воена драма

📅 сабота, 3 декември, Телма ⏰ 22:15 – Изборот на кралот Филмот е снимен во …

error: Содржината е заштитена!