Почетна / Филм / Шербеџија во босанскиот филм „Во земјата на крв и мед“ на МТВ 1

Шербеџија во босанскиот филм „Во земјата на крв и мед“ на МТВ 1

Филмот „Во земјата на крв и мед“ ни ја пренесува приказната за Даниел (Горан Костиќ) и Ајла (Зана Марјановиќ) кои припаѓаат на различни страни во насилниот етнички судир во Босна и Херцеговина. Даниел е Босански Србин, а Ајла Босанска муслиманка.

Пред војната тие биле заедно, но нивната врска се менува со порастот на насилството во земјата. Подоцна Даниел се бори под команда на неговиот татко Небојша Вукојевиќ (Раде Шербеџија). Со Ајла се среќава кога војниците под негова команда ја изнесуваат од станот во кој живее заедно сестрата и нејзиното бебе.

Вечерва, 12 септември 2023, на полноќ на МРТ 1.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

error: Содржината е заштитена!