Почетна / МК Сцена / „Мераклии“ – наша група која успешно работи во Швајцарија

„Мераклии“ – наша група која успешно работи во Швајцарија

„Љубовта нема граници, нема земја родена, и не е важно кај и да си, нека е благословена“… Ова се стиховите од новата авторската песна “Љубовта нема граници” на оркестар “Мераклии“, a токму низ нив е опишана животната приказна на секој од четирите членови на овој состав, кои живеат и работат во Швајцарија.

Оли, Георги, Ане и Ѓорге се другари и пријатели уште од средношколските денови, но дури подоцна во друга држава се вкрстуваат нивните професионални патишта. Сите дипломирани музичари, кои уште додека живееле во Македонија, музиката им била главна преокупација, за да и сега, кога се надвор од нашата земја, успеат да се екипираат и веќе од 2015 година да функционираат како група „Мераклии“ која ја негува македонската народна музика меѓу нашинците во Швајцарија и насекаде во светот. Оваа приказна е доста интересна и несекојдневна, а поддршката која ја добиваат од нашинците во една земја како што е Швајцарија е само поттик повеќе да продолжат со настапите таму, но и со создавањето авторска музика.

„Мераклии“ деновиве престојуваа во Македонија, каде работеа на нов проект во соработка со неколку свои овдешни колеги.

Во соработка со “Арт студио” , оркестар “Мераклии” сними видео за најновата своја песна, но и кавери на повеќе песни како “Седнав да вечерам”, “Ах ах Ана”, “Наздрави за љубов”, “Како да ти речам мила остани”, “Дајте ми ја Бисера”, како и “Свадбарски чочек” на виолина и промоција на авторската “Љубовта нема граници”. Воедно тие ќе не почестат и со каверите кои ги снимија во соработка со популарните Анета Мицевска и Спасен Сиљаноски…

До промоцијата на видеото од новата песна „Љубовта нема граници“, уживајте во нивната „Мераклиска“…

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лешочки Фолк фест 2021 во пресрет на Голема Богородица

Во петок на 27.08.2021 г. во 20ч. во пресрет на големиот православен празник Голема Богородица, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!