Почетна / Забава / Констракта: Ги сакам Македонoнците и продукцијата на Дарко Димитров

Констракта: Ги сакам Македонoнците и продукцијата на Дарко Димитров

Малкумина знаеја за Ана Ѓуриќ – Констракта, сѐ додека таа не се појави на првата полуфинална вечер на “Песна за Евровизија 22″ и не предизвика бројни реакции со својот ексцентричен настап и песна.На јавноста и стана позната како член на познатата група „Земља Грува”. Она што малкумина го знаат е дека таа заплови во музичките води како дел од групата Mistakemistake.

Откако ја продолжи својата музичка кариера во групата Земја група, заедно на Беовизија се појавија во 2008 година со песната „Чудесни светови”. По ова учество, следната година повторно се појавија на Беовизија, каде што јавноста дефинитивно знаеше за овој одличен алтернативен бенд.Покрај големиот број успешни песни со оваа група, се истакна синглот „Најлепше жеље”, кој им донесе бројни награди и признанија, меѓу кои и „Оскарот на популарноста” во категоријата „Нов звук”.

Во 2019 година Констракта реши да започне соло кариера и нејзината прва песна се вика „Гуми за џвакање”, со која собра голем број позитивни коментари како во Србија, така и ширум светот. Оттогаш има издадено неколку синглови кои се многу слушани.

Констракта беше дел од „Д Фестивал 2022″, со ексклузивен настап во Македонија

Во ексклузивното интервју за естраднииот магазин Бекстејџ, таа откри што знае за Македонија, кој и се допаѓа итн.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Филхармонија во парк со „Одисеја 2024“ – музика од филмовите на Кјубрик

И оваа година, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено”, кој ќе …

error: Содржината е заштитена!