Почетна / Филм / Германската драма „Berlin Alexanderplatz“ на 18-ти ноември на Телма

Германската драма „Berlin Alexanderplatz“ на 18-ти ноември на Телма

📅 петок, 18 ноември
⏰ 22:15 – Берлин Александарплац

Френсис, 30-годишен бегалец е единствениот преживеан од брод кој илегално го преминал Медитеранот од Западна Африка. Кога ќе се разбуди на плажа на југот на Европа, решен е да живее редовен, пристоен живот. Но, тој завршува во денешен Берлин каде лице без државјанство и без работна дозвола се третира исто толку безмилосно.

Тој првично се спротивставува на понудата да продава дрога во паркот Хасенхајд, но потоа паѓа под влијание на Рајнхолд, неговиот невротичен пријател зависник од секс, дилер на дрога и трговец со луѓе кој го воведува во работата. Тој е човек роден да ги уништи луѓето околу.

Кога ја запознава сопственичката на клубот Ева и девојката за придружба Миезе, чувствува дека за прв пат нашол нешто, нешто што никогаш порано не го знаел: малку среќа.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Деми Мур и Мајкл Кејн во британскиот „Совршен план“ на Телма

Лондон, 1960 година. Лора Квин е осамена жена извршен директор во Лондонската корпорација која се …

error: Содржината е заштитена!