Почетна / Филм / Документарниот серијал „Среќни на училиште“ на 25, 26 и 27 мај на Телма
Француски серијал во три дела

Документарниот серијал „Среќни на училиште“ на 25, 26 и 27 мај на Телма

Технологијата ги трансформира нашите средства за производство и начинот на кој учиме. Иако нашите деца родени во дигитално време ја прифаќаат таквата технологија екстремно брзо, за разлика од нивните родители и наставници, овој немилосрден проток на информации често доведува до дефокусирање, предизвикувајќи нови проблеми, како што се: губење контакт со реалноста, зависност од екранот, малтретирање и насилство преку Интернет.

Ваквите длабоки поместувања можеби треба да нè наведат да го преиспитаме начинот на кој се образуваме за да им дадеме на учениците алатки да ги градат своите личности, да ја разликуваат вистината од лагата и да можат да се соочат со светот на утрешниот ден.

Преку примери на различни образовни пристапи од Швајцарија, Португалија, Естонија, Индија, Камбоџа, Германија, Франција и Того, оваа серија ги претставува луѓето кои повторно го измислуваат образованието.

Тие развиваат нови училишни системи кои се подобро прилагодени на динамиката на децата, кои се помалку седечки и рестриктивни, а повеќе фокусирани на слободата, љубопитноста, тимската работа и стимулирачката интелигенција.

Епизода 1: Учиме како да учиме – четврток, 25 мај 2023 – 14:30

Епизода 2: Поврзаност или неповрзаност – петок, 26 мај 2023 – 14:30

Епизода 3: Граѓани на утрешнината – сабота, 27 мај 2023 – 14:30

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Отпор”, биографска воена драма во саботната вечер на Телма

сабота, 1 јуни 2024 година, Телма телевизија, 22.15 часот – Отпор Сè што Марсел Марсо …

error: Содржината е заштитена!