Почетна / Сапуници / Ново | „Девојката со црвена марама“

Ново | „Девојката со црвена марама“

 

ДЕВОЈКАТА СО ЦРВЕНА МАРАМА
од понеделник на Алсат-М

 

 

„Девојката со црвена марама“ е турска серија која зборува за големата љубов на Асје и Илјаз. Серијата е снимена врз основа на романот на Chinghiz Aitmatov и истоимен филм од 1978. година.

Девојката со црвена марама се вика Асје, млада и весела девојка која се противи на одлуката на своето конзервативно семејство да ја омажат за човек што не го познава. Додека нејзините мајка, татко, браќа, сестрата и зетот се опседнати со договорениот брак, Асје сонува за вистинска љубов од бајките која ќе се роди во планинските предели во селото каде живее. И еден ден во преубавите зелени полиња, Ајсе го запознава убавиот Илјаз. Неговото семејство живее во селцето, а тој е дојден тука за да учествува на трка со мотори. Најголема страст му се моторите и трките, но неговиот строг татко упорно го убедува да не го прави тоа затоа што брат му загинал во несреќа со мотор. Меѓу Илјаз и Ајсе се раѓа голема љубов, но тешко ќе може да се оствари поради притисокот од конзервативните семејства. Но, кога во својот живот губи сè, Асје наоѓа утеха во Чемсит.

Улоги: Seçkin Özdemir (Илјаз), Özge Özpirinçci (Асје), Barış Falay (Чемсит), Gözde Kansu (Хелин)

 

промото е на албански јазик

 

 

 

Дани Петковска | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Запрепастувачката драма „Осомничен“ – сабота и недела на Сител

Илјас и Мелике живеат еден среќен и хармоничен живот заедно со нивната ќерка Џерен и …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!