Почетна / Забава / Евровизија / Наместо во Украина, Евровизија ќе се одржи во Велика Британија

Наместо во Украина, Евровизија ќе се одржи во Велика Британија

Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија, потврдија вчера организаторите.

Како што јави Би-би-си, одлучено е дека настанот не може да се одржи во годинашната победничка земја Украина, поради тековната војна по руската инвазија. Велика Британија годинава беше втора, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) перидот потоа почна разговори со Британската бродкастинг компанија.

Сè уште не е познато кој град ќе биде домаќин, но и Глазгов (Шкотска) и Манчестер (Англија), досега изразија подготвеност.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вака гласаше жирито на Македонија на Евровизија 2022

Иако многумина очекуваа македонското жири да даде 12ка за ултра популарната Констракта, сепак Србија доби  …

error: Содржината е заштитена!