Почетна / Забава / Евровизија / Претставникот на Украина

Претставникот на Украина

 

 

11/43

 УКРАИНА

Изведувач: Gaitana
Песна: ‘Be my guest”
Второ полуфинале (24/05/2012)

 

На 25-ти ноември минатата година националнта украинска телевизија го најави истиот принцип на одбирање на изведувач како и минатата година. Тие одлучија 20 натпреварувачи да се борат за карта во Баку. Од прилично слаби песни, и лошо организирано шоу, Украина ја одбра црнкињата Гајтана со песната “Be my guest”. Имаше и доста скандали околу тоа дека не треба црнкиња да ја претставува оваа земја на Евровизија, па се изненадивме како тие не се одлучија повторно да го сменат изведувачот. Ова е земјата со најмногу скандали кога е во прашање Евровизија, дури и нашиот Скопје фест не им е рамен, а за тоа што ќе направи Гајтана во Баку и дали ние ќе и бидиме нејзини гости одгодина во Киев, ќе дознаеме на 24-ти мај.

 

Резултати од националното финале:

01 – 41 – Gaitana – Be my guest
02 – 38 – Max Barskih – Dance
03 – 35 – Oksana Nesterenko – Mondo blu
04 – 34 – Nerealnye – Just a dream
05 – 28 – Eduard Romanyuta – I’ll never let go
06 – 27 – Masha Sazonova & Tikhon Levchenko – I close to you
06 – 27 – Renata – Love in sunlight rays
08 – 23 – Olya Polyakova – Lepestok
08 – 23 – Ulyana Rudakova – Ti ne odin
10 – 22 – Igor Tatarenko – You’re my life
11 – 19 – Marta – Sedtse kaetsya
11 – 19 – Andriy Bogomolets – Are you waiting for me?
11 – 19 – Marietta – Rainbow
14 – 18 – Bondarchuk – I don’t know why
14 – 18 – Treeorange – New day
16 – 17 – Mihailo Gritskan – Ya tak iskal tebya
17 – 16 – Shanis – Dream
18 – 14 – Lena Voloshina – Let it out
19 – 12 – Rapira – Get over
20 – 7 – Vitaliy Galay – I want to love
21 – 5 – Lyogkiy Flirt – Megamix

 DarkShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бугарија со песната “Tears getting sober” на Евровизија 2020

Бугарија ќе се натпреварува на 65.тото издрание на “Изборот На Песна За Евровизија” 2020 во …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!