Почетна / МК Сцена / Интернационален џез викенд во градот под Марковите кули

Интернационален џез викенд во градот под Марковите кули

 

Што ќе понуди џез викендот во Прилеп ?

 

На големо задоволство на прилепските љубители на најслободната музичка форма, џезот,  и воопшто на урбаното живеење, последниот викенд од  месец август, (25,26 и 27 оваа година) во Прилеп се организира Меѓународен Џез Викенд, манифестација која нуди богата програма со настап на повеќе изведувачи од европските простори.

Овај фестивал за прв пат се одржа во 2012 година и уште веднаш се виде дека ентузијазмот е заеднички, како на публиката, така и на организаторите и учесниците на истиот.

 

 

Прилепскиот Џез викенд кој  е во организација на  Одделението за култура при локалната самоуправа ќе го  презентира музичкото творештво од светски џез размери  пред прилепската публика со основна идеја за поинаков урбан Прилеп и заложби за следење на вистинските вредности и културни содржини.

Фестивалот  ќе биде отворен со Биг бендот на МРТВ  и фри џез составот Хашима од Србија во четврток на 25 август 2016г.

На 26 август во петокот, настапуваат Dine Doneff”s Lost _Anthropology од Грција, потоа следува експерименталниот состав „Chui“ од Загреб, а во off програмата со својот сет ќе не вози популарниот  DJ Костадин Шурбановски – Шурбе. .
Третата и последна вечер 27 август, е резервирана за гостите од Хрватска  Franz Kafka Ensemble, незаменливиот Влатко Стефановски со своето Трио и за сладокусците во off програмата Џенгис Ибрахим со проектот Hi Cazz 3.

 

 

Како и секоја година така и оваа фестивалот има своја програма и во локалните џез клубови, така што во кафе Сидро ќе настапи младиот скопски состав Fierce, додека во Џез клубот Take five ќе можеме да го проследиме Филип Стевановски со своето Трио.

Место на случување е летната сцена од Центарот за култура Марко Цепенков,  влезот е бесплатен, а фестивалските вечери започнуваат  од 21.00 часот.

Градот под Марковите кули, ги кани сите вљубници во џез музиката да бидат дел од ова културно прилепско лето и воедно  им се заблагодарува на  сите општествено одговорни компании кои застанаа зад фестивалот,  како и на  медиумските покровители за нивната безрезервна поддршка.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Видео | Спектакуларен кам бек на Каролина со совршена денс песна

Авалон продукција и Каролина Гочева со особена гордост Ви најавуваат … Драги мои, како што …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!