Почетна / Филм / Викенд вечери на Телма со биографскиот филм за „Че“ Гевара

Викенд вечери на Телма со биографскиот филм за „Че“ Гевара

📅 сабота, 30 јули
⏰ 19:15 – ЧЕ : Прв дел

📅 недела, 31 јули
⏰ 19:15 – ЧЕ : Втор дел

“Че” е биографски филм од 2008 година за марксистичкиот револуционер Ернесто „Че“ Гевара во режија на Стивен Содерберг и со Бенисио дел Торо како Че.

Филмот е всушност споена верзија на два филма на Содерберг: Аргентинецот и Герила. Првиот дел ќе се емитува во сабота на 20 јули во 19.15 часот на Телма, а во истиот термин ден потоа, во недела ќе го следите вториот дел.

Првиот дел се фокусира на кубанската револуција, од моментот кога Фидел Кастро, Гевара и другите револуционери слетаа на островот на Карибите, додека не ја соборија диктатурата на Фулгенсио Батиста две години подоцна.

Вториот дел Герила се фокусира оставката на Гевара од неговите позиции во кубанската влада за тајно да го направи својот последен обид за ширење на револуцијата во Боливија. По пристигнувањето во Ла Паз, Боливија доцна во 1966 година, до 1967 година, Че со неколку кубански доброволци, собраа мала герилска војска за да се соочи со милитаристичкото боливиско движење.

Како и да е, Че мора да се соочи со мрачната реалност за неговите малку војници и залихи, неговото нарушено здравје и локалното население кое во голема мера не ги дели идеалистичките аспирации на странските вознемирувачи. Додека боливиската војска со поддршка на САД се подготвува да го порази, Че и неговата опколена сила се борат против сè побезнадежните шанси.
Че беше прикажан на 21 мај на Канскиот филмски фестивал во 2008 година кој траеше повеќе од четири часа. Дел Торо ја доби наградата за најдобар актер на фестивалот за неговиот портрет на Гевара во филмот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Првиот дел од шпионската акциона комедија „Кингсмен“ сабота на Сител

Кингсман: Тајната служба е акциона-шпионско-комедија од 2014 година, режирана од Метју Вон, а според сценарио …

error: Содржината е заштитена!