Почетна / Филм / „Sheltering sky“, „Sin city 2“ и „Mothers and daughters“ за НГ на Телма

„Sheltering sky“, „Sin city 2“ и „Mothers and daughters“ за НГ на Телма

По концертите на македонските изведувачи,  во новогодишната ноќ на Телма следува маратон на филмови. 15 минути по големиот влез во 2022-та година, започнува “Чај во Сахара”.

Одлична актерска екипа на чело со Џон Малковиќ во приказната за млад брачен пар чија блискост се губи после 10 години брак. Кит и Џон од Њујорк заминуваат во северна Африка со надеж дека повторно ќе се зближат, но им се случува нешто неочекувано и патувањето во далечните региони ги води двајцата подлабоко во очај.

Веднаш по Сахара ќе се емитува “Sin city 2”. Френк Милер и Роберт Родригез го носат продолжението на легендарниот Град на гревот, филмска адаптација на познатиот стрип за градот чии жители се воодушевени од некои од најозлогласените негативци што имале шанса да ги запознаат.

Негативците никогаш не биле позлобни, а хероите на градот на гревот никогаш не биле похрабри!

И за крај на долгата ноќ, во 4.15 часот ќе го гледате “Mothers and daughters”,  испреплетени приказни на три жени од различни генерации за тоа што e потребно да се биде мајка видени низ објективот на фотографот Ригби Греј.

Присила, нејзината мајка Нана и ќерката Венди времето го поминуваат пиејќи џин, расправајќи се и бегајќи од полицијата. Присила има грутка на градите која може или не е канцерогена. Нејзиниот сопруг е далечен и неблагодарен.

Таа е депресивна, а мајка и постојано се жали. Венди е принудена да работи работа што ја мрази бидејќи нејзиното себично и насилно момче не сака да и помогне финансиски. Меѓу овие три жени нема никаква врска или разбирање.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Британскиот хит „Slumdog Millionaire“ премиерно на МРТ 1

Петок (29 септември 2023), 21:05 часот, прв канал на МТВ „Милионер од гетото“ е приказна …

error: Содржината е заштитена!