Почетна / Филм / Петок, 15 март на Телма со турската драма „Заклетвата на Хасан“

Петок, 15 март на Телма со турската драма „Заклетвата на Хасан“

Во новиот филм на Самих Капаноглу, еден од најважните современите режисери, главниот лик Хасан е човек кој живее во внатрешноста на Турција и заработува со одгледување овошје на земјата што ја наследил од татко му.

Кога ќе добие вест дека на неговото земјиште треба да се стави електричен столб од државен далновод, Хасан станува загрижен за својот опстанок, но, поттикнат од инсистирањето на неговата сопруга Емина, знаејќи за долгот на соседот кај доверителите, зема заем од банката и почнува да преговара со соседот за купување на соседното парче земја по најниска цена. Во еден момент, барањето за аџилак во Мека му е одобрено, гордиот Хасан мора да моли за благослов на сите на кои некогаш им згрешил во минатото. Соседот е секако еден од нив.

Филм со фантастична визуелна убавина, снимено на најубавите региони на Турција и прикажан на Канскиот фестивал во петок, 15 март на Телма во 22.15 часот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пирс Броснан и Гај Пирс во трилерот „Spinning man” во сабота на Телма

сабота, 13 април 2024 година, Телма ТВ, 22.15 часот – Филозофија на убивањето Еван Бирч …

error: Содржината е заштитена!