Почетна / Телевизија / National Geographic почна со емитување во 16:9 формат

National Geographic почна со емитување во 16:9 формат

Документарниот канал National Geographic Channel започна со емитување во widescreen 16:9 формат наместо досегашниот 4:3

NGC најави емитување во овој формат пред неколку недели со цел сателитските и кабловските оператори да се подготват за промена во дистрибуцијата на каналот. NGC е во понудата на сите македонски ТВ оператори.

 

NGC неодамна објави дека од 10-ти јули сите програмски содржини ќе се емитуваат во формат на слика 16:9 бидејќи голем дел од содржините се веќе достапни во овој формат. Неколку документарци кои се снимени во формат 4:3 ќе бидат прилагодени за widescreen формат.

Регионалниот директор на National Geographic Channel за централна и источна Европа, Карлос Ортега, изјави дека приказот на ТВ каналите во widescreen била една од долго подготвуваните и планирани активности со кои каналот ги исполнува потребите на гледачите.

 

 

Martin M. | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ТВ Пакет со поддршка до Канал 5 и осуда на говорот на омраза

ТВ Пакет со поддршка за телевизија Канал 5 која последниот период е мета на оркестирано …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!