Почетна / Филм / Истражувачки документарец за Индија празнично на Телма
Францускиот документарец "Le monde selon Modi: La nouvelle puissance indienne" (Светот според Моди - новата сила Индија) во петок, 2 јуни во 19.15 часот на Телма

Истражувачки документарец за Индија празнично на Телма

Никогаш порано Индија не била толку видлива на меѓународната сцена. Демократска нуклеарна сила со население што наскоро ќе ја надмине кинеската, која се предвидува дека ќе стане трета најголема економска сила во светот до 2029 година, Индија стана, во текот на неколку години, главен глобален играч.

На чело е Нарендра Моди, кој го комбинира популизмот со економскиот модернизам и ја отелотворува двосмисленоста на оваа земја подобро од кој било. Од неговиот избор во 2014 година, овој човек од народот, толку вешт во комуникацијата, презеде некои длабоки економски реформи, но исто така води националистичка и популистичка внатрешна промена, на штета на малцинствата, жените и човековите права.

Која е неговата лична и политичка траекторија? Што ни кажува неговото вознесение за функционирањето на индиската демократија и овој нов светски поредок во создавање?

Преку портретот на овој политички џогер, кој се состои од интервјуа со роднините на Моди, неговите политички противници и меѓународни експерти, овој истражувачки документарец го раскажува појавувањето на освојувачката Индија на глобалната сцена, означувајќи историска пресвртница за земјата и за светот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ексклузивно на МТВ 1 телевизиска премиера на „Кајмак“

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ оваа недела ќе се емитува на Првиот канал на …

error: Содржината е заштитена!