Почетна / Филм / Историската романса „Хауардс Енд” со Ентони Хопкинс во петок на Телма

Историската романса „Хауардс Енд” со Ентони Хопкинс во петок на Телма

Маргарет и Хелен Шлегел се интелигентни и идеалистички млади жени кои живеат со нивниот хипохондричен помлад брат Тиби во Едвардиjaнскиот Лондон.

Од смртта на нивните родители и покрај најдобрите намери на нивната досадна тетка Џули, сестрите водат независен и малку необичен живот. По средбата со богатото и конзервативно семејство Вилкокс. За време на одморот, Маргарет се зближува со постарата и потрадиционална Рут Вилкокс.

Рут неочекувано умира, а Маргарет сè повеќе ја привлекува неодамна оженетиот Хенри Вилкокс, бизнисмен кој ја наследува селската куќа на неговата покојна сопруга, Хауардс Енд.

Во меѓувреме, страсната и каприциозна Хелен се занимава со случајот на Леонард Баст, млад банкарски службеник кој едвај врзува крај со крај, заробен од ветувањето дека ќе се омажи за неговата примамлива, но ранлива љубовница Џеки.

Филмот доби три награди Оскар, а има вкупно 49 номинации.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Даниел Крег во воената акција „Пркос“ во сабота на МРТ 1

Снимен според вистинска приказна, „Пркос“ е исклучителна приказна за семејството, честа, осветата и спасувањето во …

error: Содржината е заштитена!