Почетна / Филм / „Хитлер и Черчил“, документарец на Телма за првомајскиот викенд

„Хитлер и Черчил“, документарец на Телма за првомајскиот викенд

28 април (прв дел) и 1 мај (втор дел) во 19:15 часот на Телма

Винстон Черчил и Адолф Хитлер: „стариот лав“ против „германскиот орел“. „Мечката од Даунинг стрит“ наспроти „дер Волф“. Две радикално контрадикторни личности чие непријателство го претставуваше 20 век како „доба на екстремите“.

На едната страна е Винстон Черчил, еден од најпочитуваните луѓе на векот. Неговиот хумор, стил, самопонижување и дрскост пред неволјите сè уште се сметаат за врвен пример за лидерство и политичка храброст. Тој е еден од најпопуларните политички лидери на сите времиња.

Од другата страна е Адолф Хитлер, секако најомразениот лидер во современата историја. Самото негово присуство, неговиот режим и неговите идеи претставуваат страв, ксенофобија, расизам и омраза кон човештвото.

Од 1940 до 1945 година, овие две многу контрадикторни личности не мислеа на ништо друго освен како да се уништат еднa со другa. За прв пат, на филм е раскажана приказната за овој судир на гигантите од нивното заедничко искуство во рововите на Првата светска војна до крајот на Втората светска војна.

Импозантен филм, преполн со живот, пресврти на заплетот и драматични настани, базиран на прецизно обоени и преработени слики од архивите.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ексклузивно на МТВ 1 телевизиска премиера на „Кајмак“

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ оваа недела ќе се емитува на Првиот канал на …

error: Содржината е заштитена!