Почетна / Филм / „До победата и по неа“ во Кино Македонија во сабота на Сител

„До победата и по неа“ во Кино Македонија во сабота на Сител

Секоја сабота точно на пладне – македонски филм на Сител телевизија. “До победата и по неа” e македонски игран филм од 1966 година, снимен по сценариото на Симон Дракул, а во режија на Живорад Митровиќ. Ова е изборот за Кино Македонија во сабота, 12 мај.

Дејствието се случува при крајот на Втората светска војна во мало македонско гратче кое партизаните го ослободиле од бугарските сили и тие се соочени со прашањето како да се спротивстават на заробените војници, но и жителите на градот кои ги поддржувале непријател.
Петре Прличко, Драги Крстевски, Ристо Шишков, Илија Милчин се дел од актерската екипа во воениот историски филм на Сител за овој викенд.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ексклузивно на МТВ 1 телевизиска премиера на „Кајмак“

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Кајмак“ оваа недела ќе се емитува на Првиот канал на …

error: Содржината е заштитена!