Почетна / Спорт (страна 3)

Спорт

Хамилтон: Зошто Формула 1 ја ставија во ист термин со финале тенис?

Пред почетокот на викенд трките во Формула 1, Луис Хамилтон ја критикува одлуката да се одржи трката во Формула 1 за големата награда на Велика Британија во ист ден како и финалињата на Светското првенство во крикет во Лондон помеѓу Англија и Нов Зеланд и на машкиот тениски гранслем-турнир во …

Повеќе »

Договор на Формула 1 за уште пет години трки на „Силверстоун“

Пред трката за Големата награда на Велика Британија, организаторите на трката и претставниците на Формула 1 успешно ги завршија преговорите за продолжување на договорот со „Силверстоун“. Најбрзиот циркус на светот, барем, уште пет години ќе се одвива и на легендарната патека на која се одржала првата Ф1 трка, пред 69 …

Повеќе »

Тенискиот турнир „Вимблдон 2019“ ексклузивно на 1 ТВ

Овогодинешното издание на Вимблдон 2019 ќе можете да го следите од 1 до 14 јули ексклузивно на 1 ТВ. Предвидена е специјализирана програма, отворено студио со една цел, најдоброто од престижниот тениски турнир во Лондон во најдобро светло да биде презентирана во домовите на нашите гледачи. Отвореното студио ќе се …

Повеќе »

Final 4 и финале на ЛШ гледаме овој викенд на Арена на MAX TV

Спектакуларен спортски викенд за сите Max TV корисници! Овој викенд, сите Арена спорт канали се достапни за сите Маx TV корисници. Во сабота, прво гледаме Final 4 и навиваме за Вардар, а веднаш потоа, уживаме во епското финале од UEFA Champions League. Во недела го следиме големото ракометно финале и …

Повеќе »

Започна сезоната 2019 на Формула 1 – Хамилтон прв, трката продолжува

Луис Хамилтон и во новата сезона од Формула 1 почна да ја демонстрира силата на Мерцедес, пласирајќи се на пол-позицијата за трката за големата награда на Австралија. За 112 илјадити делови од секундата на второто место заврши Валтери Ботас. Финецот беше најбрз во третата квалификациска сесија, но во последниот круг …

Повеќе »

СП Ракомет 2019: Денеска на МТВ 1, Македонија во дуел со Русија

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира во следниот круг од првенството. Но, постојат уште два натпревари за конечен пласман на нашите најдобри. Денеска на МТВ 1, ден Водици, Македонија против Русија. Следиме и бодриме. Секогаш за Македонија! СП Ракомет, сабота 29.01.19 СП РАКОМЕТ 2019: МАКЕДОНИЈА – РУСИЈА, сабота …

Повеќе »

Во пресрет на дуелот со Шпанија, нашиот ракометар доби ќеркичка

Гоце Георгиевски во пресрет на вечерашниот дуел во со Шпанија има мотив за одлична игра на терен. На социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека стана татко по втор пат, па му посакуваме да е жива и здрава ќеркичката. Инаку вечерва играме против моќната Шпанија по седми пат. Селекторот Раул Гонзалес мисли …

Повеќе »

Во 14 ч. ги бодриме нашите ракометари на мечот против Бахреин

По убедливата победа над Јапонија, ракометната репрезентација на Македонија на ова Светското првенство, денеска ќе го игра вториот натпревар со селекцијата на Бахреин. Составот останува непроменет и за овој дуел, па селекторот Раул Гонзалез на трибините ги остави голманот Златко Даскалоски и кружниот напаѓач Милан Лазаревски. Ова е составот на …

Повеќе »

Уметникот Поповски со подарок слика за фамилијата на Мурато

Александар Поповски со фрапантен гест во име на големиот спортски великан Мурато. Уметникот од Битола наслика слика во чест и сеќавање на првиот македонски спортист што ги искачи Хималаите, а сликата претставува подарок за фамилијата на Мурато. Димитар Илиевски – Мурато (29 септември 1953, Битола – 10 мај 1989, Непал) …

Повеќе »

Пред светско, Македонија денес во пријателски дуел со Србија

Вечерва, Телма телевизија, 19.50 часот Веројатно стана традиција Македонија да игра контра пријателски натпревари со соседна Србија пред да има некое големо ракометно првенство. Па така, лани пред натпреварувањето во Хрватска, успеавме да славиме победа против Србите и тоа на гостински терен, а овојпат го пречекуваме нашиот северен сосед во …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!