Почетна / Серии (страна 2)

Серии

Нова српска хумористична серија за викенд на Канал 5

Кои се луѓето кои најдобро можат да ве разберат, да ви помогнат…со кои можете да споделите и добро и лошо? Луѓе со кои се сакате, мразите, шпиунирате, озборувате, подметнувате, се смеете и плачете заедно…луѓе со кои едноставно живеете. „Врата до врата” е српска хумористична серија која ќе го разбуди духот …

Повеќе »

Алфа без странска програма, Сител и Телма со најмногу премиери

Која национална телевизија вложува најмногу во премиерна странска програма за своите гледачи, а која најмалку? Се чини дека Сител и Телма во континуитет емитуваат постојано премиерни странски содржини за различни вкусови, па така на двете телевизии може да се видат различни жанрови – од драми, комедии до шпионски и трилер …

Повеќе »

Шпионската серија за „Американците“ секоја ноќ на Сител телевизија

Oд понеделник (13 мај) на Сител телевизија во полноќниот термин започнува со прикажување познатата серија “Американци”. Снимена во 6 сезони со вкупно 75 возбудливи продолженија исполнети со акција, шпионажа и неочекувани игри за моќ и правда. Добитничка на неколку Primetime Emmy награди, како и Златен глобус за најдобра ТВ серија. …

Повеќе »

Хумор и романса во „Ништо важно“, нова драмедија на Телма

Nothing Trivial (2011-2014) e драма-комедија, симена во Нов Зеланд во 2011 година која на Телма ќе се емитува од 20.20 часот, започнувајќи од 13 мај. Во серијата се раскажува за група од пет пријатели кои се сретнуваат паб во кој учествуваат во квиз, а сите имаат една заедночка судбина – …

Повеќе »

Oд авторот на „The Missing” на Телма доаѓа британската истрага „Баптист”

По операцијата на туморот на мозокот, Жулиен Батист тврди дека не е човекот каков што некогаш бил. Неговиот поранешен шеф го убедува да и помогне на холандската полиција да бара исчезната 15-годишна поробена сексуална работничка во Амстердам. Додека ја бара, го запознава Едвард Стратон, вујкото на исчезнатото девојче кој се …

Повеќе »

Серијалот „Underworld“ со Маријана ван Зилер од 7 април на Nat Geo

По големиот успех на документарниот серијал „Илегална трговија“, наградената новинарка и добитничка на „Еми“ во категоријата документарни програми, Маријана ван Зелер, од 7 април ќе пристигне на каналот NATIONAL GEOGRAPHIC. Не пропуштајте секоја недела во 22:00 часот специјално издание на ова возбудливо ТВ шоу наречено „Подземје“. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

„Приказната на робинката“ на МРТ 1, добитничка на ЕМИ и Златен Глобус

Адаптацијата на класичниот роман на Маргарет Атвуд, „Приказната на робинката“ ја раскажува приказната за животот на една жена која е присилена да живее како конкубина во едно фундаменталистичко теократско диктаторство во блиската иднина, во тоталитарната држава Гилед, поранешните САД, каде што женските права во основа не постојат. Соочен со еколошка …

Повеќе »

Вторник на Телма со „Урбани херои“, нов документарен серијал

На местото на “Фантастични дизајни”, секој вторник во 14.30 часот на Телма ќе ги гледаме “Урбаните херои”, нова документарна серија со која ќе уживаме но и ќе се едуцираме. Земјоделството е тренд во подем, без разлика дали се враќа на периферијата, на покривите или директно во деловните центри. 70% од …

Повеќе »

„Застани и запали се“, серија на Телма за компјутерската револуција

„Halt and Catch Fire“ е американска драмска телевизиска серија создадена од Кристофер Кантвел и Кристофер К. Роџерс. Насловот на емисијата се однесува на инструкцијата за кодот на компјутерската машина „Halt and Catch Fire“ (HCF), чие извршување ќе предизвика централната процесорска единица на компјутерот да престане да работи (да се самозапали). …

Повеќе »

„Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник

Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но сепак забрзана преку растечката човечка генијалност и иновации. Ја испитуваме Месечината, развивме сателити за да орбитираат околу нашата планета, кои можат да ја следат нашата благосостојба од илјадници, ако не и милиони километри. Развивме бродови …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!