Почетна / Филм / Адаптацијата на романот „Девојката со тетоважа на змеј“ на МРТ 1
Недела, 28 јануари 2024 година, 20 часот и 50 минути на МТВ 1 - американскиот трилер за девојката со тетоважа на змеј

Адаптацијата на романот „Девојката со тетоважа на змеј“ на МРТ 1

Aмериканската адаптација на романот на Стиг Ларсон беше прогласена за повеќе „филмска“ од шведскиот оригинал во кој глуми одличниот Нуми Рапас и освои многу награди, вклучително и Оскар.

Пред 40 години, Хариет Вангер исчезна од семејниот собир на островот во сопственост на моќниот клан Вангер. Нејзиното тело никогаш не било пронајдено, а нејзиниот вујко е убеден дека убиецот е член на неговото тесно, но нефункционално семејство.

Тој го ангажира новинарот Мајкл Бломквист и тетовираната, проблематична, но вешт хакерка Лизбет Саландер да го истражи случајот. Кога ќе го поврзат исчезнувањето на Хариет и бројните гротескни убиства пред четириесет години, почнуваат да ја откриваат мрачната историја на семејството. Но, Ванџерите се силен клан и Бломквист и Саландер ќе мора да откријат до каде се подготвени да одат за да се заштитат…

Посрамениот финансиски известувач Мајкл Бломквист (Даниел Крег) наоѓа шанса да ја откупи својата чест откако е ангажиран од богатиот шведски индустријалец Хенрик Вангер (Кристофер Пламер) да го реши 40-годишното убиство на внуката на Вангер, Хариет. Вангер верува дека Хариет била убиена од член на неговото семејство. На крајот му се придружува на Бломквист во неговата опасна потрага по вистината, Лизабет Саландер (Руни Мара), необична, но генијална истражувачка чија кревка доверба не се добива лесно.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

error: Содржината е заштитена!