Почетна / Серии / Нова цртана серија „Aватар“ секој ден во 19 часот на МТВ 1

Нова цртана серија „Aватар“ секој ден во 19 часот на МТВ 1

 

Вода.. Земја.. Оган.. Воздух..

Само една личност на светот е способна да управува со сите четири елементи – Аватар, дух на планетата со човечки облик. Само тој може да ја запре немилосрдната Огнена Нација која сака да го освои светот.

Американската цртана серија “Аватар – последниот господар на воздухот” е снимена од 2005 до 2008 година и ги следи авантурите на 11-годишниот Аанг и неговите пријатели кои мора да донесат мир во земјата, само ако го победат моќниот народ на оганот. Светот на Азија е инспирација за ова извонредно шоу кое постигна голем успех кај публиката и критиката, а освои и многу награди, меѓу кои  и престижната ЕМИ. Некои од јунаците имаат моќ за манипулација, користејќи бендинг-психокинетички метод на кинеската боречка вештина, а фотографијата се базира на разни источноазиски, ескимски и јужноамерикански општества.

 

 

Ова е свет во кој живеат луѓе, фантастични животни и духови, а човечката цивилизација е поделена на 4 дела: Водено племе, Кралство на Земјата, Огнена нација и Воздушни номади. Секоја нација претставува одвоено општество, меѓу кои се и луѓето познати како Бендери, кои имаат способност за манипулација со Елементите ( Воздух, Вода, Земја, Оган).

Но, само еден и единствен е токму тој, ненадминливиот АВАТАР. Серијата е снимена во 61 епизода кои ќе бидат емитувани на МТВ 1 од понеделник до петок во 19 часот.

 

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Мишо и Робин“ ќе ги забавуваат и едуцираат децата преку МРТ 1

Мишо, љубопитната мачка и Робин, мудрата мала птица, се најдобри пријатели и неразделно дуо во …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!