Почетна / Забава / Носталгични сеќавања | цртаниот филм „Том и Џери“ наполни 75 години

Носталгични сеќавања | цртаниот филм „Том и Џери“ наполни 75 години

 

Сите израснавме со цртанот „Том и Џери“ кој и денеска е популарен меѓу децата. Мачорот и глушецот чија бркотница никогаш не престана се дел од сечие детство, а ние денеска носталгично се сеќаваме и го одбележуваме 75-от роденден на овој цртан филм.

 

 

Овој легендарен анимиран филм е дело на Вилијам Хана и Џозеф Барбера. Цртаниот филм кој ги придружуваше авантурите на главните актери, мачката Том и глувчето Џери, и нивното комично насилство, од страна на магазинот „Time“ е вброен меѓу најдобрите телевизиски серии на сите времиња. Оригиналната серија од 114 епизоди била создадена за МГМ студиото во периодот од 1940 до 1957. Во овој период Хана и Бербера добиле седум оскари.

Во првата епизода, во далечната 1940-та година, главните ликови имале малку поинакви имиња. Том се викал Џаспер, а глувчето Џери го носело името Џинкс. Сепак, аниматорот Џон Кар една година подоцна го заменил името на парот во Том и Џери, а Том и Џери било заедничко име од 19 век со кое се опишувале младите во Лондон склони на диво однесување.

Со текот на годините, Хана и Барбера биле заменети со Џин Деич (1961-1962), Чак Џонс (1953-1967), a Cartoon Network неодамна објави нова серија, која се состои од два 11-минути анимирани филмови создадени во визуелен стил на оригиналната серија.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заврши „Фолк Фест Валандово 2024”, прочитајте кои се победниците

Со песната „Темјана”, музика на Ванчо Димитров, текст Огнен Неделковски и аранжман на Љупчо Соколовски, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!