Почетна / Сапуници / Познатите латино актерски имиња станаа дел од политичкиот свет

Познатите латино актерски имиња станаа дел од политичкиот свет

 

Кој е кој во светот на политиката?

 

Латиноамериканските ѕвезди од теленовелите се познати и по нивната политичка положба во која се наоѓаат. И во време на политика и само политика, ТВ Пакет одвојува време да ве запознае со латино актерите и актерките кои на ваков или онаков начин се поврзани со политичкиот свет.

 

 

Анхелика Ривера, позната по улогите на Гавиота од “Опиени од љубов” и злобната Марсија од “Маријана” е инаку прва дама на Мексико. Омажена е за Енрике Пења Нието, кој е претседател на Мексико од декември 2012, а претседателскиот мандат му завршува во декември 2018, без можност за реизбор, бидејќи мексиканскиот Устав дозволува максимум 1 претседателски мандат од 6 години за една иста личност.

 

 

Салвадор дел Солар, кој ни е познат по неговото толкување на главниот машки лик Андрес Мехија Гузман во перуанската теленовела “Фиорела” (Pobre diabla), инаку со завршен правен факултет, од декември 2016 е министер за култура на Перу.

 

 

Карла Петерсон доби светска популарност со улогата на Лола во аргентинската телекомедија “ЛаЛола”,  а инаку е мажена за Мартин Лусто, кој од декември 2015 е аргентински амбасадор во САД.

 

 

Изабел Маседо (позната како негативката од “Дон Жуан”) од 2016 година е омажена за Хуан Мануел Уртубеи, кој од декември 2015-та го извршува својот втор мандат како гувернер на северозападната аргентинска провинција Салта. Со тоа, Маседо е прва дама на Салта, а наводно Уртубеи планира да се кандидира и на претседателските избори во Аргентина во 2019 година. Тоа би значело дека аргентинската актерка може да стане прва дама на Аргентина – ако Уртубеи навистина се кандидира и навистина биде избран за претседател на Аргентина во 2019 годин, но… и ако останат во брак до тогаш.

 

| ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Запознајте го Хуанхо, главниот лик во серијата „Дива земја“ на Сител

Од понеделник (27 јануари) во 10 часот наутро на Сител телевизија со емитување ќе започне …

error: Содржината е заштитена!