Почетна / Телевизија / Видео | Мина со песна од Каролина ги воодушеви сите во „Пинк ѕвездички“

Видео | Мина со песна од Каролина ги воодушеви сите во „Пинк ѕвездички“

 

Гоца за Мина : Се радувам кога Македонците пејат на македонски

 

Македонското девојче Мина Блажев со освоени пет гласа од стручното жири се пласираше директно во четвртиот круг на талент шоуто “Ѕвездичките на Пинк”.

 

 

Мина по двете странски песни кои ги испеа во првите два круга, овојпат се одлучи за македонска песна. И тоа не од било кој. Таа ја отпеа веќе антологиската “Бегај, бегај” од мега ѕвездата Каролина и ги стопи срцата на сите во студиото и пред малите екрани во регионот.

 

 

– Како што почнавме, така и завршивме. Ова беше толку свечено и величенствено. Многу си музикална, емотивна, се’ ми се допадна – искоментира Јелена Томашевиќ, на што се надоврза времениот член во жирито, Милан Станковиќ :

– Вие од Македонија сте опасни пејачи. Секоја сезона некој растура во Ѕвездичкиве. Прво беше Трајче, потоа Мартија, сега ти. Се препуштив на милите звуци и уживав во изведбата.

За Гоца непотребно беше да се коментира такво беспрекорно пеење кое звучи совршено. Таа не можеше да ја скрие радоста од интерпретацијата на Македонката која пееше на македонски, па затоа гордо и’ се заблагодари што им го пружи тоа уживање.

 

 

За голема жал, македонските гледачи и фанови на ова шоу се лишани оваа сезона да ги гледаат и бодрат нашите натпреварувачи. Одлуката на ЗАМП за забрана на македонска музика за радиодифузно емитирање ја спречи Мина да достигне голема слава преку ова шоу кај македонската публика.

И покрај тоа, ние сме тука да ви го презентираме најдоброто, а за вакви таленти секогаш ќе има место кај нас.

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Топ тема“ се враќа на Телма со нова сезона 2019/2020

Од вторник (10 септември) на телевизија Телма започнува новата сезона од познатата политичко дебатна емисија …

error: Содржината е заштитена!