Почетна / Забава / Клуб Матица по 15-ти пат со „Книга на плажа“

Клуб Матица по 15-ти пат со „Книга на плажа“

 

Клубот Матица ја најави летната 15 та – јубилејна акција „Со книга на плажа” која ќе се реализира во летните месеци. На прес конференција беа најавени различни активности кои имаат за цел да се поттикнат граѓаните да читаат секаде, па и за време на нивниот летен одмор.

 

 

Во рамките на кампањата, од Клуб Матица го најавија книжевниот хит кој ќе го одбележи летото. Книгата „Последната пролет во Париз” од познатата авторка Јелена Бачиќ Алимпиќ е прогласена за „Хит на летото”, со што се потврдува популарноста на делата на Бачиќ во Република Македонија. Дополнително, Клуб Матица ги претстави и активностите кои ќе ги реализира во соработка со туристичките агенции од земјава – првата под наслов „Да патуваме во Македонија”, проект со кој е предвидена бесплатна книга за сите оние кои ќе купат аранжман за некоја од туристичките дестинации во Македонија. Втората активност насловена „Да летуваме подготвени”, се однесува на поволностите и попустите кои Клуб Матица ги подготви за сите граѓани кои ќе купат туристички аранжмани во туристичките агенции во Република Македонија за патување во странските туристички дестинации.

„Кампањата „Со книга на плажа” секоја година ја дополнуваме со активности кои веруваме дека се интересни за читателите. Секоја година избираме „Хит на летото”, а оваа година тоа е последната книга на Јелена Бачиќ Алимпиќ „Последната пролет во Париз”, која според нашите читатели е апсолутен хит на годината. Дополнително, активностите кои во соработка со туристичките агенции ќе се реализираат летово имаат за цел да ги поттикнат граѓаните да ги посетат македонските туристички центри, но и оние кои ќе решат својот летен одмор да го поминат некаде во странство, да читаат повеќе”, изјави Дејан Павлески, директор на Клуб Матица.

 

 

Покрај овие активности, годинава се повторува кампањата „60 летни денови – 60 нови наслови”, со што на барање на граѓаните повторно ќе се одбираат летни наслови по промотивни цени, секој ден во текот на наредните месеци.

Во поглед на она што ќе биде реализирано следно, од Матица го најавија настанот ”Спортистите препорачуваат книга” – гледање на натпревар од Светското првенство на Булеварот на книгите во присуство на спортисти и спортски работници кои и ќе им препорачуваат наслови за присутните.

Иновативната прес конференција беше одржана на Базен Аеродром, што не беше воопшто случајно. Имено, овој најголем отворен базен во Македонија е првиот „book friendly” базен. Со секој купен билет за Базен Аеродром, сите посетители ќе добиваат ваучери со попуст за изданијата на Клуб Матица.

На прес конференцијата говореа и Влатко Серафимов, претставник од туристичката агенција ОК Травел кој говореше за одличниот начин на промоција на читањето преку делењето на ваучери за граѓаните со сите купени аранжмани, додека туризмологот Зоран Николовски говореше за одличната идеја да се доделуваат бесплатни книги за сите оние кои ќе одмораат во туристичките центри во  Република Македонија, бидејќи на тој начин се мотивираат да ги посетат овие места наместо да ги избираат странските туристички дестинации.

Во летниот период, во клуб Матица ќе се собираат и книги од читателите но и лектирски изданија на Матица, кои ќе бидат подарени на децата од социјално загрозени семејства за време на летувањето.

 

 

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт со дела од Арво Перт во изведба на „Профундис“

Ансамблот и хор „Профундис“ под диригентство на Ѓурѓица Дашиќ вечер во Филхармонија ќе одржи концерт …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!