Почетна / Филм / Најголемиот светски настан „Оскари 2017“ со пренос на Сител

Најголемиот светски настан „Оскари 2017“ со пренос на Сител

 

Вечерва на Сител со почеток во 23.30 часот – започнуваат “Оскари”

 

 

Вечерва е најголемата ноќ во светот на филмот и гламурот, најголемата ноќ на црвениот тепих во Холивуд кога Академијата на филмски уметности и науки ги наградува најуспешните во филмската индустрија. Сцената на најголемиот светски настан за оваа година ќе биде декорирана со 300.000 сваровски кристали за што е црпена инспирација од арт деко стилот и холивудскиот гламур од филмовите од 30-тите години.

 

 

Исфорсиран или не, филмот “La la land” има 14 номинации, а се предвидува и голем успех вечерва токму за овој романтичен мјузикл. Џими Кимел е домаќин и водител на настанот, а меѓу пристуните кои ќе ги доделуваат наградите ќе се најдат Леонардо ди Каприо, Скарлет Хонасон, Селма Хајек, Мерил Стрип, Фелисити Џонс, Џејсон Батермен, Хали Бери, Мет Дејмон, Џенифер Анистон и други.

Во продолжение погледнете ги номинараните во најзнајачните категории и навивајте за вашите фаворити :

 

Најдобар филм :

Arrival

Fences

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Hidden Figures

La La Land

Lion

Manchester by the Sea

Moonlight

 

 

Најдобар актер во главна улога :

Casey Affleck, Manchester by the Sea

Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Ryan Gosling, La La Land

Viggo Mortensen, Captain Fantastic

Denzel Washington, Fences

 

 

Најдобра актерка во главна улога :

Isabelle Huppert, Elle

Ruth Negga, Loving

Natalie Portman, Jackie

Emma Stone, La La Land

Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

 

 

Најдобар актер со споредна улога :

Mahershala Ali, Moonlight

Jeff Bridges, Hell or High Water

Lucas Hedges, Manchester by the Sea

Dev Patel, Lion

Michael Shannon, Nocturnal Animals

 

 

Најдобра актерка со споредна улога :

Viola Davis, Fences

Naomie Harris, Moonlight

Nicole Kidman, Lion

Octavia Spencer, Hidden Figures

Michelle Williams, Manchester by the Sea

 

 

Најдобар анимиран филм :

Kubo and the Two Strings

Moana

My Life as a Zucchini

The Red Turtle

Zootopia

 

 

Најдобра кинематографија:

„Arrival“ (Бредфорд Јанг)

„La La Land“ (Лајнус Сандгрен)

„Lion“ (Григ Фрејзер)

„Moonlight“ (Џејмс Лакстон)

„Silence“ (Родриго Прието)

 

Визуелни ефекти :

Deepwater Horizon

Doctor Strange

The Jungle Book

Kubo and the Two Strings

Rogue One: A Star Wars Story

 

Најдобра музика во филм :

“Audition (The Fools Who Dream)” од La La Land

“Can’t Stop The Feeling” од Trolls

“City Of Stars” од La La Land

“The Empty Chair” од Jim: The James Foley Story

“How Far I’ll Go” од Moana

 

 

Најдобра режија :

Arrival

Hacksaw Ridge

La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

 

Најдобра костимографија :

Allied

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Florence Foster Jenkins

Jackie

La La Land

 

 

Најдобро сценарио :

Hell or High Water

La La Land

The Lobster

Manchester by the Sea

20th Century Women

 

Најдобра адаптација на сценарио :

Arrival

Fences

Hidden Figures

Lion

Moonlight

 

Најдобар документарен филм:

Fire at Sea

I Am Not Your Negro

Life, Animated

O.J.: Made in America„

13th

 

 

Најдобар странски филм

Land of Mine, Данска

A Man Called Ove, Шведска

The Salesman, Иран

Tanna, Австралија

Toni Erdmann, Германија

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вил Смит се извини на својот Јутјуб-канал за оскаровската шлаканица

Вил Смит откри дека стапил во контакт со Крис Рок откако му удри шлаканица на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!