Почетна / Филм / Облак атлас

Облак атлас

 

 26. октомври

Облак атлас
Режија: Том Тиквер (Perfume, The International)
Сценарио: Лана Вачовски, Енди Вачовски (The Matrix, V for Vendetta)
Улоги: Том Хенкс, Хали Бери, Џим Бродбенд, Џим Страгс, Хју Грант, Сузан Сарандон, Кит Дејвид
Жанр: научна фантастика, авантура, драма

Приказната се темели на почетоците на кармата, зборува за реинкарнацијата и за тоа како деловите од еден живот се одразуваат на судбината во идниот живот. Секако, низ се се развлекува и љубовната приказна која трае со векови – од 19. век па се до далечната, апокалиптична иднина.

Поврзани се неколку приказни: дневник од патувањето на Пацификот од 1849; писмата на композиторот до неговиот пријател; трилерот за убиството во нуклеарната единица; фарсата за издавачот во домот за изнемоштени лица; дивиот клон во футуристичка Кореја и приказната за племето кое настанува во постпапокалиптичните Хаваи далеку во иднината.

 

 

 

 

Боби Китанов | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Викенд на Телма со филмови од филмскиот фестивал во Берлин

Во пресрет на Берлинале 2024-та … Празник за вистинските љубители на филмската уметност. Викенд на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!