Почетна / Забава / Евровизија / Кој е нашиот евровизиски претставник за 2015-та?

Кој е нашиот евровизиски претставник за 2015-та?

 

МРТ открива – Кој ќе се натпреварува за да оди на Евровизија

 

 

Денеска, Македонската радиотелевизија ги објави сите учесници и песни на фестивалот кои ќе се борат за победа и претставување на Македонија на јубилејниот 60-ти Избор за песна на Евровизија во Виена 2015. Стандардни музички имиња кои не пропуштаат ниеден фестивал, подзаборавени пејачи кои се појавуваат само од фестивал на фестивал и некои нови музички имиња ќе пејат на скопската сцена во Метрополис Арената во ноември по што победата ќе ја изгласаат подеднакво стручно жири и македонската публика преку телевоутинг. За водител на фестивалот се планира актерот Васил Зафирчев.

 

 

Имињата кои ќе се најдат на овој фестивал заедно со песните кои ќе ги изведуваат се:

01.        Север – Југ   –  Ристо Самарџиев и   Влатко Илиевски

02.        Ало   – Лена Заткоска

03.        Во твојот свет  – Александра Јанева

04.        Знам   – Наде Талевска

05.        Сакам да летам – Сања Ѓошевска

06.        Ми фали некој како тебе – Викторија Лоба

07.        Миг без тебе  – Горан Наумовски и Сања Керкез

08.        Сонце низ облаци – Лидија Кочовска и Марјан Стојановски

09.        Сакам да летам – Вера  Јанковиќ

10.        Да не те сакам – Евгенија Чанчалова

11.        Совршена бура   – Даниел Кајмакоски

12.        Брод што тоне  – Тамара Тодевска

13.        Марија  – Александар Тарабунов и Тони Михајловски

14.        Се што ти ветив  – Димитар Андоновски

15.        Само за тебе – Верица Пандиловска

16.        Пеколно ми недостасуваш   – Тања Царовска

17.        Длабоко во себе – Мијата

18.        Ни Љ од љубовта  – Јоце Панов

19.        Срце чува спомени – Александра Михова

20.        Блуз – Сашо Гигов-Гиш

 

.

И годинава, на Скопскиот фестивал ќе бидат доделени вредни парични награди, од кои едната за животно дело, којашто МРТ и овојпат ја доделува на личност , чијшто авторски и професионален кредибилитет е неодминливо поврзан со востановувањето и афирмацијата на Скопскиот фестивал, но исто така и со  историјата на македонската забавна музика и музичка култура воопшто.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!