Почетна / Сапуници / Значењето на црвената боја во „Величествениот“

Значењето на црвената боја во „Величествениот“

Турчинките полудеа не само по црвената коса на Мерием Узерли (29) туку и по накитот со црвени камења што таа како Хурем Султан го носи во турската серија „Величествениот“, објавува ТеВе.

Црвената боја е боја која најмногу е истакната во серијата. Ја гледаме на облеката, накитот, приборот за јадење, велот што жените го носат на главите, завесите, па дури и опремата за коњите.

 

 

Црвената боја и во времето на Османлиите претставувала моќ, но бојата во серијата не е истакната само поради тоа. Црвеното симболизира дека Сулејман е вешт војник, но и љубовник. Бојата ја покажува неговата страст, гордост и лутина. Црвената е тука да го истакне огнот и крвта кои го следеле Султан Сулејман во текот на неговото 46 годишно владеење со Османлиското царство.

Во серијата и главната актерка Мерием Узерли има црвна коса. Иако во родната Германија е непозната, во земјите кадешто се емитува серијата таа стана вистинска ѕвезда. Во Турција е толку популарна што постои нијанса боја за коса наречена Hurra црвена, по нејзиниот лик, и одлично се продава. Турчинките се луди по накитот што таа го носи на сетот. Најпопуларни се парчињата со рубин и останатите црвени камења.
 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува „Надеж“, нова потресна драма на Канал 5 во 21 часот

Таа е мајка. Таа е една силна жена. Таа е жена султанија, чиј живот се …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!