Почетна / Телевизија / Водителките добија дозвола да носат фереџе

Водителките добија дозвола да носат фереџе

Повеќе-децениската забрана на секупарната власт – телевизиските водителки на вестите да не носат фереџе, е укината од Египетската државна телевизија, јавува ТВ Алфа.

 

 


Фатма Набил е првата жена која по половина век ги презентираше вчерашните (неделни) вести со марама, што и ја покри главата. Директорот на телевизијата смета дека токму овој потег ќе ги охрабри жените да носат вел, а коишто тоа досега не го правеле оти стравувале дека ќе ја загубат работата. Во изминатите години некои од водителките поднесоа тужби и добија во своја полза, но сепак не можеа да се појават на телевизија со прекриени глави.

 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ААВМУ: Во спотови на Пендаровски и Османи учествуваат малолетници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување за Претседателските …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!