Почетна / Филм / Телма откупи најнови европски документарни филмови и серии

Телма откупи најнови европски документарни филмови и серии

Покрај играни филмови и серии, во наредниот период очекувајте и нови документарци на телевизија Телма :

Hamas

Благодарение на сведоштвата на поранешните членови на израелските разузнавачки служби, ги откриваме методите на методите што му овозможија на Хамас да се лизне под радарот на Шин Бет, израелската служба за внатрешна безбедност: подземни засолништа подземни складишта, мрежа од десетици километри тунели, старомодни комуникации, домашно изработени ракети и исто така употреба на современи технологии.

Oligarch Roman Abramovich

Приказната за рускиот милијардер Роман Абрамович е тесно испреплетена со пресвртите на руската политика. Од перестројката на Михаил Горбачов до економските тешкотии во годините на Елцин, Абрамович го направи својот пат да стане инсајдер во мафијашката држава на Владимир Путин.

Turning childhood into content

Патуваме од Европа до САД, преку Канада и Дубаи, мешајќи ги личните искуства со истражувачко новинарство, за да ја испитаме штетата предизвикана од изложувањето на децата преку Интернет.

The dangers of facial recognition software

Clearview AI ја редефинира нашата приватност. Технолошката компанија со седиште во Њујорк работи на идентификување и составување на лицата на секое човечко суштество на планетата. Таа тврди дека базата на податоци ќе послужи како сила за добро, помагајќи да се разрешат злосторствата и да се спречи шпионажата. Но, неговите клиенти ги вклучуваат диктатурите на Блискиот Исток и нејзините врски со екстремната десница и изворот на нејзиното финансирање предизвикаа други грижи.

Manufacturing chaos

Го следиме патувањето на дезинформациите од конфликтните зони на Азија и Блискиот Исток, до гласањето за Брегзит во 2016 година и претседателството на Донал Трамп, до крајниот засилувач и алатка за регрутирање – пандемијата на Ковид во 2020 година. Документарецот открива како слични идеи, зборови и мемиња ги инфицираат бунтовничките движења кои се поттикнати низ светот, од немирите во Капитол, до конвојот со камиони во Отава и 24-дневната окупација пред парламентот на Нов Зеланд — која завршува со бунт.

Wagner

Каде и да одат, Вагнер командосите сееја смрт и пустош. Некои од жртвите раскажуваат за масакри, тортура и силување. Но, Вагнер не беше само воена сила. Неговите луѓе станаа специјалисти за дезинформации, не двоумејќи се да исценираат лажни масовни гробници или да продуцираат акциони филмови со голем буџет и пропагандни цртани. Целта: да се убеди локалното население дека Русија е нивниот најдобар сојузник

Hezbollah

Оваа серија од три дела ја раскажува приказната за „Проектот Касандра“, преку сведоштвата на агентите на ДЕА и другите инволвирани луѓе. Тоа е приказна која помага да се објасни историјата и подемот на Хезболах, правејќи сложена геополитичка приказна достапна за поголема публика.

One-coin crypto queen

Како Руја Игнатова успеа да ги измами властите и клиентите? Кој знаеше што кога? Како OneCoin успева да продолжи да работи? И кои се луѓето позади Крипто-кралицата?

The Balkans – Putin’s wolves

Како што се интензивира пошироката геополитичка борба меѓу Русија и Западот, поддршката од Кремљ ги охрабри српските сепаратисти во Босна. ЦИА и западните разузнавачки служби се загрижени од порастот и на српскиот и на муслиманскиот национализам

The Sultan of Brunei

Следбеник на ригорозниот ислам, неговите 440.000 поданици се предмет на шеријатскиот закон.
Следниот јануари, султанот ќе ја омажи една од неговите седум ќерки, принцезата Азема, за својот внук. Пред свадбата, ќерката на султанот и нејзиниот зет ќе имаат низа раскошни церемонии во најубавите резиденции во земјата.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Психолошкиот трилер „Мојот ангел“ во недела на 16 јуни на Телма

Лизи Менинг е разведена и емотивно нестабилна жена која се бори за старателство над својот …

error: Содржината е заштитена!