Почетна / Филм / Телма, 19 мај | Биографска драма според книгата на Џеф Бауман

Телма, 19 мај | Биографска драма според книгата на Џеф Бауман

📅 петок, 19 мај
⏰ 22:15 – Силата е во мене

Според книгата на Џеф Бауман, жртва на бомбашкиот напад за време на Бостонскиот маратон во 2013 г. Џиленхол го глуми преживеаниот Џеф Бауман кој во експлозијата ги загубил двете нозе, но не и волјата за живот.

На денот на маратонот, Бауман е опкружен со маса луѓе на целта на трката. Бомба го погодува во нозете додека чека неговата девојка да влезе на целта. Кога ќе се разбуди, неколку часа по операцијата, не може да зборува, но на хартија пишува: „Го видов. Гледаше во мене“. Борејќи се да се прилагоди на новиот живот без нозе, Џеф ѝ помага на полицијата да ги фати виновниците за нападот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Отпор”, биографска воена драма во саботната вечер на Телма

сабота, 1 јуни 2024 година, Телма телевизија, 22.15 часот – Отпор Сè што Марсел Марсо …

error: Содржината е заштитена!