Почетна / Серии / „Случки од животот”, „До Ре Ми” и „Првите цутови” се емитуваат на МТВ 5

„Случки од животот”, „До Ре Ми” и „Првите цутови” се емитуваат на МТВ 5

Новиот канал на Македонската телевизија – МТВ 5 успеа да привлече голем број на гледачи и фанови и покрај тоа што каналот е пуштен во етер неодамна. Содржините се наменети за детската публика, па така покрај ТВ Училница, цртаните серии, Бушавата азбука и детските фестивали кои ги гледаме на МТВ 1, тука се емитуваат и ретро македонски серии, кои се вистинско уживање за потсетување.

Во 10.15 часотнаутро и 18.45 часот попладне се емитува продукцијата на ТВ Скопје од 1984 година – “Случки од животот”.

Се работи за комедија од 60 епизоди so Мите Грозданов, Славица Зафировска, Тодорка Кондова, Бранко Ѓорчев и Кристина Колозова во главните улоги. Ова беше и една од првите серии, дигитализирани од Македонската телевизија пред неколку години.

Веднаш по неа во 10.30 часот и 19.05 часот, се емитува семејниот мјузикл “До Ре Ми”.

После оваа серија сите сакаа да ги исчистат и средат подрумите во зградата за да можат дечињата да имаат свој креативен простор.

Таму се пееја хитовите од детските фестивалчиња, како и песните компонирани специјално за емисијата.

И за крај на играниот блок на МРТ 5, во 11.10 часот претпладне и 19.40 часот попладне ја гледаме “Првите цутови”.

Се работи за серија за млади од 1991 година, режирана од Ацо Алексов.

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полицискиот процедурал „Менталист“ на телевизија Телма во 20.30 часот

Одамна ја следевме на Македонската телевизија и кабловската Нова С, сега “Менталист” доаѓа и на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!