Почетна / Филм / Политичкиот трилер „Шангај“ во недела во 23 часот на МРТ 1

Политичкиот трилер „Шангај“ во недела во 23 часот на МРТ 1

Филмот „Шангај“ е дело од периодот на 40-те што се врти околу американски иселеник кој се враќа во Шангај во месеците пред Перл Харбор поради смртта на неговиот пријател.

Октомври, 1941. Пол Соамс е шпион на американската поморска разузнавачка служба. Тој работи тајно како нацистички симпатизер, неодамна во Берлин. Сè уште во оваа тајна улога, тој е повикан во Шангај од Ричард Астор од поморското разузнавање за да му помогне на агентот во неволја, Конер, најстариот и најмил пријател на Пол.

Надвор од Втората светска војна што се случува во Европа, Кинеско-јапонската војна се случува во Кина, при што Јапонците ги зазеле сите поголеми кинески градови освен Шангај поради меѓународен договор, иако генералниот консензус е дека Јапонците без разлика на сè, сепак на крајот ќе го преземат и градот.

Американците дотогаш останаат неутрални во овој азиски конфликт. Шангај е минијатурен свет, со секоја националност која живее во меѓународните сектори на градот под отворена, но тензична геополитичка ситуација. Пол пристигнува во Шангај за да открие дека Конер е убиен и дека бил во самица еден месец.

Пол го презема сето она на што работел Конер, што индиректно го вклучува во откривање на причината за неговото убиство. Пол дознава дека Конер го истражувал Ентони Лан-Тинг, шефот на Шангајската тријада.

Астор е свесен дека Ентони склучил договор со Јапонците за да го остави сам да ги извршува своите криминални активности, во замена Ентони да врши некоја од валканите работи со кои Јапонците требало да се справат.

Преку неговата истрага, Пол ќе открие дека две жени играат истакнати улоги во она што го истражуваше Конер. Првата е Ана Лан-Тинг, убавата сопруга на Ентони чии тајни активности може да ја направат сочувствителна кон истрагата на Пол.

Но, клучот за целата приказна можеби е втората, млада Јапонка со која Конер имал врска, чија природа не е сосема јасна.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Даниел Крег во воената акција „Пркос“ во сабота на МРТ 1

Снимен според вистинска приказна, „Пркос“ е исклучителна приказна за семејството, честа, осветата и спасувањето во …

error: Содржината е заштитена!