Почетна / Филм / Петок, 29 декември | Документарец за Грејс Кели на Телма

Петок, 29 декември | Документарец за Грејс Кели на Телма

Важена за една од најубавите актерки на своето време, Грејс Кели и денес останува икона. Нејзиниот живот и кариера се добро документирани, од нејзината работа во Холивуд до бракот со принцот Рение и нејзината трагична смрт во сообраќајна несреќа во 1982 година.

Но, дали ја знаеме внатрешната приказна? Која навистина беше Грејс Кели?

Благодарение на ексклузивен договор со Кнежевството Монако, овој документарец ќе ја раскаже животната приказна на Грејс каква што никогаш досега не била раскажана, преку очите на оние блиски до неа и кои ја сакале, вклучително и нејзиното семејство – особено принцот Алберт од Монако – и пријатели.

За прв пат, семејството Грималди даде пристап до своите приватни архиви, од кои голем дел никогаш порано не биле јавно објавени, и се согласи да разговара со нас преку овој интимен материјал. Ова вклучува многу филмови снимени во 8мм, 16мм и супер-8 од самите Грејс Кели и принцот Рение, кои откриваат мајка која е сосема поинаква од официјалниот имиџ: слободна, енергична, опкружена со своите деца и која учествува во семејниот живот. Поглед наназад на икона со трагична судбина во документарниот филм “Нејзиното име беше Грејс Кели”, во последниот петок за оваа година во 20.20 часот на Телма.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Недела, 23 јуни на Телма, 22.15 часот | Воениот трилер „Ѕидот“

За време на војната во Ирак, наредникот на штабот на американската армија Шејн Метјус е …

error: Содржината е заштитена!